Urząd Transportu Kolejowego wydał przewodnik po wąskotorówkach, które działają na terenie niemal całej Polski. To już czwarte wydanie tej wyjątkowej publikacji. Znajdziemy w niej aktualne informacje o rozkładach jazdy, cenach biletów i atrakcjach, które oferują przewoźnicy wąskotorowi. Przewodnik otrzymał znak „POLSKA”, który nadaje Polska Organizacja Turystyczna.
Większość kolei wąskotorowych otwiera sezon turystyczny w maju.
Przewodnik „Poznaj polskie koleje wąskotorowe” jest obowiązkową pozycją na tę porę roku. Właśnie pojawiło się aktualne wydanie. Przygotował je Urząd Transportu Kolejowego – już po raz czwarty.
„Urząd Transportu Kolejowego wspiera działalność kolei wąskotorowych. Dziś trafiło do sieci czwarte wydanie bezpłatnego, praktycznego przewodnika, który ułatwi korzystanie z przejazdów koleją tego typu. Przygotowujemy je dla wszystkich miłośników podróży z historią w tle. Jest to też forma promocji kolei wąskotorowych w Polsce – naszego dziedzictwa kulturowego, o którym nie możemy zapomnieć” – mówi prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra.
W przewodniku, poza rozkładami jazdy, cenami biletów, informacją, gdzie i jak można je kupić, znajdziemy także krótki rys historyczny o każdej kolejce. A dzieje kolei wąskotorowych są często bardzo interesujące i zaskakujące. Dziś są atrakcją turystyczną, ale dawniej odgrywały ważną rolę w transporcie pasażerskim i towarowym. Niektóre przewoziły nawet ponad milion pasażerów rocznie! Przemiany gospodarcze i ustrojowe oraz dynamiczny rozwój transportu samochodowego sprawiły, że właściwie wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce z czasem straciły na znaczeniu. Niektóre linie zostały skrócone, inne całkowicie zlikwidowane. Jednak od pewnego czasu koleje wąskotorowe znów wracają do łask.
W Polsce możemy korzystać z 26 kolei wąskotorowych. Ich łączna długość to niemal 440 km linii, po których poruszamy się unikatowymi, zabytkowymi lokomotywami i wagonami. Współcześnie stanowią one niezwykle cenne dziedzictwo historyczne, techniczne i kulturowe.